Cielisty czyli jaki?

Jak ogarnąć różowy


Kolor NUDE to kolor „cielisty”  – cokolwiek to znaczy. Tak nazywają go dzieci kiedy rysują ludzi, bo skórę jakoś trzeba przecież narysować. To właśnie ten kolor. Tak brzmi też w dosłownym tłumaczeniu i faktycznie przypomina kolor ciała. Odcienie nude balansują między bardzo jasnym beżem a stonowanym różem. Często pomijany w aranżacjach, bo może sprawić, że wnętrze stanie się zbyt infantylne i cukierkowe. Ale może też wyglądać całkiem ciekawie – wszystko zależy od proporcji i połączenia z innymi kolorami. Chociaż trudno mi sobie wyobrazić te barwy u faceta w domu. Jakoś się utarło, że odcienie różu są dla dziewczyn i we wnętrzach też to funkcjonuje.  Ten kolor może jednak zaskoczyć…

Nie jest to może moja ulubiona barwa, natomiast może dać naprawdę świetne efekty i sprawić, że mieszkanie stanie się bardzo przytulne. Nude jest spokojny i subtelny, może nawet nieco intymny. Należy do barw neutralnych, co oznacza, że wbrew pozorom można go zestawiać z wieloma kolorami z bardzo dobrym skutkiem. Uważaj jednak na zestawienia z bielą, mimo, że pasują do siebie świetnie, istnieje jednak ryzyko z przesłodzeniem.

A i jeszcze jedno! Jeśli chcesz ten kolor u siebie i oczekujesz ciekawego nowoczesnego dizajnu, to raczej zrezygnuj z kwiecistych dekoracji, falbanek, koronek, duperelek i innych upiększaczy na rzecz prostych wzorów, geometrii i ogólnie umiaru w dekoracji. Tutaj zasada minimalizmu się świetnie sprawdzi.

Mam dwie propozycje na Nude dla wnętrza:

  1. monochromatycznie – celowo dla spotęgowania efektu możesz go zastosować we fragmencie mieszkania powielając w różnym nasyceniu w elementach wyposażenia i dekoracjach, np.: kolor ściany, kolor tkaniny na sofie czy fotelu, poduchy, dywan, nawet zdjęcia i grafiki na ścianie…
  2. w kontrze z mocną szarością – mieszaj te dwa kolory, uzupełniaj i zestawiaj obok siebie. To przyniesie efekt bardziej wyrazisty i zgasi nieco słodycz, doda lekkiej goryczki. Praktycznie odcienie szarości mogą być dowolne, od jasnej – która delikatnie tylko zbalansuje efekt – po ciemne grafity, które dodadzą kontrastu.

Może coś Cię zainspiruje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *