Scandi + Boho

Czyli trochę cyganerii nie zaszkodzi


Wnętrza skandynawskie kojarzą się głównie z bielą i prostotą. Są raczej monochromatyczne, przestronne i nieco surowe.  Biel zdecydowanie dominuje. Pojawiają się akcenty surowej cegły, często pomalowanej również na biało. Podobnie podłoga – naturalne deski lub pokryte białą farbą. Wnętrze w stylu skandynawskim jest swobodne, naturalne, przestronne i jasne. Świetnie się sprawdza w kamienicach i domach, gdzie można skuć część tynków i mamy gwarancję, że trafi się na cegłę.  Meble są lekkie wizualnie, a dodatki nieskomplikowane i bez przepychu. Tkaniny to najczęściej bawełna, len, grube sploty, a najbardziej kojarzone z tym stylem wzory to formy geometryczne w zestawieniu czarno-białym.

źródło: www.tanjavanhoogdalem.nl
źródło: nordicdesign
źródło: nordicdesign
źródło: nordicdesign
źródło: nordicdesign
źródło: nordicdesign

Ta krótka charakterystyka stylu skandynawskiego daje obraz pomieszczenia raczej chłodnego, prostego, nawet nieco monotonnego. Między innymi dlatego ten styl jest taki popularny – bardzo łatwo można zmienić klimat wnętrza wprowadzając konkretne dodatki, łącząc z innym stylem, dodać kolory i wzory.

Jeśli nie masz pomysłu jak urządzić swoje wnętrze, to z pewnością ten styl świetnie się sprawdzi. Bo jest dobrą bazą i punktem wyjścia do najróżniejszych aranżacji.

Natomiast BOHO to przeciwieństwo chłodnej Skandynawii. To styl kolorowy, wzorzysty, eklektyczny, pełen energii i orientalnych akcentów. Nazwa pochodzi od słowa la bohème – „cyganeria” więc łatwo sobie wyobrazić jego moc barwną! W stylistyce Boho wyraźnie widać etniczne i ludowe wzory i intensywne kolory, a wnętrza urządzone w tym stylu są raczej odważne i awangardowe. Boho to również motywy egzotyczne: afrykańskie, indiańskie, hinduskie.  Inną odmianą wielobarwnego Boho jest stylistyka monochromatyczna i dwukolorowa, najczęściej w połączeniu z kolorem czarnym. Wtedy wnętrze nabiera znacznie spokojniejszego i bardziej neutralnego charakteru.

źródło: www.instagram.com
źródło: www.instagram.com
źródło: websta.me
źródło: hareklein.com.au
źródło: credito.digimkts.com
źródło: nordicdesign.ca
zdjęcia poniżej źródło: behance

Świetnym rozwiązaniem jest połączenie obu: stylu skandynawskiego z elementami Boho. Jeśli masz dość białych ściany i szarych dodatków, zaproś Boho! Jest super na szybką metamorfozę wnętrza i super na trochę ekstrawagancji. Z Boho nie można się nudzić…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *