Prosty sposób na zmianę w kuchni

Nie wymaga wielkiego remontu, ani forsy. W prosty sposób zyskujesz nowy dizajn kuchni. Właściwie jedynym utrudnieniem może być wycięcie otworów na gniazdka, ale dla fachowca to żaden kłopot….


Osłona ściany nad blatem. Jest praktyczna, bo zabezpiecza ścianę jak czymś chlapniesz, chroni przed tłuszczem z patelni i parą.

Pomyślałam, że pokażę jak na przykładzie aneksu kuchennego z białymi szafkami i drewnianym blatem (czyli taki typowy skandynawski zestaw) zmienia się kompletnie wizerunek kuchni.  Do aranżacji wybrałam:  blachę  inox, szkło barwione lacobel, cegłę naturalną, tapetę wodoodporną do łazienek i kuchni oraz białą płytkę ceramiczną w kształcie cegiełki.

U mnie wymiar zabezpieczanej ściany nad blatem to 300cm x 60cm i taką powierzchnię przyjęłam  do wyceny. (podałam ceny za całość, a nie za 1 metr)

1. ściana pomiędzy szafkami zabezpieczona blachą nierdzewną inox:

wrażenie czystości i sterylności, gdyby nie drewniany blat i deska na podłodze efekt byłby dosyć chłodny i ascetyczny. Dla „wrażliwych na paluchy” – trochę denerwujące może być utrzymanie stali w czystości.

Koszt materiału  to ok. 500zł


2.  ściana zabezpieczona szkłem barwionym lacobel, tutaj w odcieniu mlecznego błękitu:

efekt bardzo zbliżony do efektu z blachą, aczkolwiek szkło lepiej odbija światło przez co jeszcze bardziej potęguje „higieniczne” wrażenie. Lacobel jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Nie powinno się go stosować przy kuchenkach gazowych. Atutem szkła barwionego jest różnorodność kolorystyczna, można również drukować własne zdjęcia i motywy.

Koszt materiału to ok. 1200zł


3. cała ściana z cegły:

Efekt zawsze „na czasie” zwłaszcza jeśli Twoja kuchnia jest w kamienicy. Najlepiej żeby cegła była prawdziwa, oczyszczona i odpowiednio zaimpregnowana, dzięki temu można ją będzie łatwo szorować. Znacznie lepiej i naturalniej wygląda cała ściana niż tylko fragment pomiędzy szafkami.

Tutaj głównym kosztem jest robocizna – oczyszczenie z tynku i zabezpieczenie


4.  ściana pokryta tapetą wodoodporną:

setki wzorów takich tapet dają spore możliwości aranżacyjne, można je kupić nawet w marketach budowlanych. Zaletą jest bez wątpienia szybki montaż i jeśli trochę majsterkujesz, to możesz położyć ją sam. Pamiętaj jednak żeby dobrze przygotować podłoże. Markowe tapety najczęściej trzeba zamówić z parotygodniowym wyprzedzeniem.

Koszt dobrej markowej odpornej na wodę i chemię tapety, to nawet ok. 1500zł


5. na ścianie  biała płytka ceramiczna w kształcie cegiełki o wym. 10cm x 20cm

podobnie jak cegła naturalna daje fajny efekt przy wnętrzach w stylu skandynawskim, aczkolwiek biała jest zawsze chłodniejsza w odbiorze. Moim zdaniem ciekawiej wygląda z odznaczającą się fugą – tutaj w kolorze czarnym.

Średni koszt płytek:  200zł – 900zł w zależności od producenta oczywiście


Nie pisałam nic o płytkach, bo to temat znany i stosowany chyba najczęściej… Świetnie się sprawdza także kamień (np. granit, marmur) – zwłaszcza na blaty. Koszty kamienia i obróbka są w porównaniu do tych wymienionych najwyższe.  Często stosuje się też laminaty, wówczas najlepiej by były w tym samym kolorze co blat.

Mogłabym tak wizualizować bez końca 🙂 fajnie, że dzięki odpowiedniemu programowi (i praktyce oczywiście!) można to wszystko pokazać i „poprzymierzać” zanim się podejmie decyzję o kupnie…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *