Jak wybrać odpowiednią deskę na podłogę? cz.1

Opiszę to zagadnienie w dwóch częściach:

 • w pierwszej chcę podzielić się z Wami wskazówkami, które mogą być przydatne w dobraniu podłogi pod kątem wizualnym i estetycznym.

 • W drugiej części napiszę więcej na tematy techniczne, o tym jakie są sposoby zabezpieczenia deski, czy wybrać olej czy lakier, na co zwrócić uwagę przy kładzeniu, jak pielęgnować i restaurować deski…


Podłoga  w ogromnym stopniu świadczy o stylu,  jest bardzo silnym elementem oddziałującym na całą aranżację, wpływa znacząco na charakter wnętrza. Nie powinno się nigdy lekceważyć jej walorów estetycznych. Wnętrze można fantastycznie uatrakcyjnić lub przeciwnie – zepsuć marnym doborem i wtedy nawet najlepsze meble i dodatki nic nie pomogą!

Podłoga to fundament każdej dobrej aranżacji.

Nie dziwi mnie wcale fakt, że to zagadnienie przysparza tyle problemów wielu osobom. Dodam nawet, że stanowi to zawsze pewne wyzwanie również dla mnie w pracy projektanta, mimo że mam za sobą już parę ładnych lat projektowania i podobnych decyzji. Zawsze czynię to w pewnym stopniu intuicyjnie. Wiem jaki będzie efekt końcowy, jestem w stanie to sobie wyobrazić,  ale mam też swoje sprawdzone sposoby…

Czy istnieje jakiś złoty środek na dobranie dobrej i pięknej podłogi, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania jakie jej stawiamy? Z pewnością jedynego słusznego środka nie ma i całe szczęście, bo wszyscy byśmy mieli jednakowe podłogi w domach… Natomiast jest kilka pomocnych technik w dobieraniu i dopasowaniu typu, koloru, wzoru podłogi do konkretnego wnętrza.

Podpowiadam zatem czym się kierować pod względem wizualnym i estetycznym. Przedstawię kilka sprawdzonych zasad, którymi się kieruję i które być może ułatwią wybór również Wam.

Przeważnie mamy do czynienia z  6 podstawowymi rodzajami podłóg drewnianych:

 • deska lita gotowa
 • deska lita do cyklinowania
 • deska warstwowa
 • parkiet tradycyjny
 • jodełka francuska
 • mozaika parkietowa

Każda z nich ma inną klasę, specyfikę, właściwości, styl i cenę. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze gatunek drewna i sposób wykończenia – o tym więcej napiszę w drugiej części.

Jaki kolor i forma?

Jasne deski czyli odcienie bieli, beżu, szarości, oraz naturalne  bez pigmentów – są odpowiednie do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, naturalnych i surowych w odbiorze.  Świetnie wyglądają w klasie „SELECT” tzn. selekcjonowanej pod względem równomierności usłojenia i braku wyraźnych ciemnych sęków – takie podłogi są lekkie, spójne, stanowią dobre tło i bazę pod bardzo dowolną aranżację i detale kolorystyczne we wnętrzu. Sprawdzą się zarówno w towarzystwie białych i szarych ścian, wyrazistych motywów i kolorów, ale równie dobrze będą wyglądały wśród ciepłych beży i pasteli. Można swobodnie dobierać meble, zarówno w jasnym jak i ciemnym kolorze. Wybierając jasne gatunki i wybarwienia podłogi warto zastanowić się nad sposobem wykończenia, gdyż w tym wypadku znacznie lepiej się prezentują deski matowe, olejowane, szczotkowanie i fazowane. Podnosi to ich walory estetyczne i powoduje, że podłoga jest bardziej naturalna i cieplejsza.

Deski średnio-ciemne czyli odcienie złote, miodowe i koniakowe do jasnobrązowych zwłaszcza w postaci prostej dechy dobrze wypadaą we wnętrzach  country i rustykalnych oraz Loft – tym lepiej żeby były wyraźnie usłojone i z sękami (tzw. klasa „RUSTIC”) Natomiast wnętrzom nowoczesnym i minimalistycznym dodadzą ciepła i naturalności.

Natomiast cięte w parkiet klasyczny lub jodełkę francuską są świetne do mieszkań w kamienicy, willi i klasycznych rezydencji. Generalnie miodowe odcienie drewna wykończone lakierem w lekkim połysku są zawsze bardziej eleganckie, dobrze się prezentują w towarzystwie antyków i ozdobnych dekoracji. Stanowią dobrą podstawę pod ciemne ściany, wzorzyste tapety czy ciężkie tkaniny.

Ciemne deski czyli odcienie ciemnobrązowe do czarnego, bez względu na rozmiar i formę są zawsze bardzo silnym akcentem i nie każde pomieszczenie to „dźwignie”.  Należy mieć na uwadze także to, że są stosunkowo trudne w utrzymaniu i praktycznie widać na nich każdy paproszek… Są jednak bardzo oryginalne i wnętrze z bardzo ciemnymi i czarnymi deskami będzie z pewnością bardzo interesujące i nietuzinkowe, zwłaszcza jeśli znajdą się w otoczeniu białych ścian, lub przeciwnie – ciemnych – ale to  rozwiązanie dla odważnych… Nadają się doskonale do nowoczesnych przestronnych pomieszczeń i raczej dobrze doświetlonych światłem naturalnym.

Podsumowując:

deski jasne, gładkie, bez wyraźnego usłojenia, bez fazy i szczotkowanej powierzchni, wykończone w macie lub w lekkim połysku – najmniej rzucają się w oczy, są raczej tłem, nie dominują, można stosunkowo łatwo zaaranżować przestrzeń nie przejmując się dobieraniem odcieni mebli i wyposażenia. Ich wadą może być zbyt duże podobieństwo do paneli i mniejsze wrażenie  naturalności.

deski jasne , szczotkowane, fazowane, wykończone matowym lakierem, olejem lub woskiem – są bardzo szlachetnym podłożem i stanowią wyraźny akcent dekoracyjny, podnoszą walory wnętrza, nadają mu pewien styl i formę. Te w klasie selekcjonowanej czyli bez sęków bardziej pasują do pomieszczeń klasycznych, eleganckich lub mocno minimalistycznych. Natomiast deski z wyraźnym słojem i z pewną ilością sęków świetnie się sprawdzą do wnętrz rustykalnych, w stylu „eko” , w wiejskich domach i siedliskach – są ciepłe w odbiorze i z pewnością nadają swobodniejszy klimat i luz.

deski ciemne i czarne bez względu na sposób wykończenia pasują do wnętrz nowoczesnych, przestronnych i dobrze oświetlonych.

Czego unikać:
 • stosowania kilku kolorów deski w ramach jednego mieszkania / domu  – najlepiej wybrać jeden gatunek i kolor. Można natomiast łączyć formę np. prostą deskę z jodełką francuską lub parkietem klasycznym.
 • bardzo jasnej deski do ciemnych mebli i odwrotnie – bardzo ciemnej podłogi do białych mebli. Im bardziej stopień nasycenia koloru zbliżony do siebie, tym efekt będzie spójniejszy.
 • ciemnych drzwi do jasnej podłogi – takie zestawienie jest zawsze ryzykowne, natomiast odwrotnie nie ma problemu – ciemna podłoga i jasne drzwi…
 • gatunek drewna na podłodze inny niż drewno listew przypodłogowych – jeśli nie możemy dobrać takiej samej listwy, to dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy białej lub nawet czarnej;
 • stosowania niewłaściwego gatunku drewna do pomieszczeń mokrych takich jak łazienka. Tutaj powinno się stosować drewna odpowiednio „tłuste”, np. TEAK i poprawnie zabezpieczone olejem;
 • stosowania zbyt wielu odcieni drewna w ramach jednego pomieszczenia, np. inna podłoga, listwy, drzwi i okna, meble – to najczęściej robi wrażenie niedopasowania i wprowadza zbyt duży chaos;
Moje ulubione i sprawdzone podłogi:
 • dąb naturalny lub lekko bielony – szczotkowany i fazowany, zabezpieczony olejem lub olejowoskiem. Deska szer. min 15cm, długość może być w różna, najczęściej od 60cm – 180cm, selekcjonowany;
 • dąb rustykalny w kolorze miodowym z wyraźnie zaznaczonym usłojeniem, mocno szczotkowany, olejowany. Deska szeroka 21cm i długa do 220cm
 • jodełka francuska w każdym wybarwieniu, koniecznie fazowana, najlepiej cięta pod kątem;
 • ciemne naturalne gatunki  oraz dąb termiczny

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *